instagramdan yapılan reklamlardan elde edilen gelirler vergilendirilecek. Reklam yapanlardan biri sen olsaydın ne yapardın.

+4 oy
9 Temmuz 2017 Genel kategorisinde portakal (810 puan) sordu
İnstagramdan yapılan reklamlardan elde edilen gelirler vergilendirilecek. Reklam yapanlardan biri sen olsaydın ne yapardın?
   

4 Cevap

0 oy
9 Temmuz 2017 misafir cevapladı
Devlet' in genel olarak gelirlerden vergi alma durumu oluyor ancak burada merak ettiğim instagram gibi sosyal medya aralarından yapılan satışlar nasıl kontrol edilecek.

Mesela gittigidiyor instagram hesabından satış yapabiliyor. Bu şirket olduğu ve satış işlemi resmi olarak kayıtlara geçtiği için vergilendirilebiliyor. Ama eskişehirde emekli olmuş bir kişinin hobi olarak uğraştığı ve sosyal medyadan satışını yaptığı bir ürünü nasıl kontrol edebilecekler. Kaldı ki ayda üç tane el emeği göz nuru ürün satan kişiden vergi almak ne kadar mantıklı.

Bence aylık belli miktarda ürün satışı yapan kişilerden vergi almak mantıklı olabilir. Adam her ay 500 ürün satıyorsa ve işi artık ciddi anlamda ticarete dökmüşse vergi alınmalı. Ama ayda üç beş ürün satan adamın peşine düşmemek lazım.
9 Temmuz 2017 portakal (810 puan) yorumladı
Dogru. Üc bes kurus kazanan halktan degil de büyük meblaglar karsiligi reklam yapan ünlülerden, sirketlerden vergi alinmali. Belli bir takipci sayisinin uzerindeki hesaplar kontrol edilir herhalde üc bin takipcisi olan biri bu siraya girmez de üc milyon takipcisi olan biri vergilendirilir herhalde
0 oy
9 Temmuz 2017 misafir cevapladı
Yine garibanın boğazına sarılacak devlet.
0 oy
9 Temmuz 2017 Ümran kaya (1,130 puan) cevapladı
sadece instagram mı?
10 Temmuz 2017 misafir yorumladı
Vergilendirme isleminin sadece instagram uzerinden yapilan satislarda uygulanacak diye biliyorum. Genel olarak sosyal medya diye gecmiyor. Zaten sosyal medya alışverişi genel olarak instagram uzerinden yapiliyor.
0 oy
11 Temmuz 2017 misafir cevapladı
İş ciddi anlamda ticarete dönüşmüşse vergi alınmalı. Keşke işlerimi ciddi anlamda ticarete dönüştürsem de vergi verecek duruma gelsem.
...